5 powodów, dla których warto dzielić się wiedzą z innymi
Jeśli firma chce dobrze funkcjonować, to bardzo ważne jest to, by pracownicy wymieniali się ze sobą zdobytą wiedzą. Niestety, w wielu organizacjach jest to rzadkość. Jak wynika z badań, pracownicy boją się konkurencji, nie są pewni własnych kwalifikacji, a ponadto nie wierzą, że takie zachowanie zostanie docenione przez pracodawcę i otoczenie. Sprawdźmy, dlaczego warto dzielić się wiedzą z innymi.
1. Lepsza współpraca i szybsze wykonanie zadania
Aby dzielić się wiedzą niezbędne jest poczucie, że wszyscy pracownicy mają podobny cel, czyli wykonanie pewnego zadania. Jeśli tylko część z osób posiada odpowiednią wiedzę, to projektem obarczony jest jeden lub dwóch pracowników. Jeśli jednak podzielimy się wiedzą, możemy liczyć na to, że pozostali członkowie zespołu będą w stanie nam pomóc lub nawet zrealizować coś podczas naszej nieobecności. Osoba, która uczy innych nie będzie miała poczucia, że wszystko jest na jej głowie. Będzie mniej zestresowana i sfrustrowana.
2. Lepsza atmosfera w pracy
Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-bierun.pl dodaje, że lepiej współpracujący zespół o podobnych kwalifikacjach to również lepsza atmosfera w pracy. W takich organizacjach, gdzie pracownicy dzielą się ze sobą wiedzą panuje bardziej otwarta atmosfera i rzadziej pojawiają się napięcia. Często pracownicy, którzy otrzymują wiedzę od swoich starszych kolegów są wdzięczni za to, że mogą się rozwijać.
3. Możesz zostać managerem
Osoby, które dzielą się ze współpracownikami wiedzą postrzegane są jako te, które skoncentrowane są na realizacji zadań, a nie na własnych ambicjach. Przełożeni zauważają, że pracownik dzielący się wiedzą z koleżankami i kolegami z pracy jest szanowany i potrafi współpracować. Dzięki temu podczas planowanych awansów może być brany pod uwagę jako przyszły manager. Z punktu widzenia pracodawcy liczy się bowiem nie tylko wiedza i doświadczenie, lecz także to, czy pracownik potrafi wydobyć z ludzi to, co najlepsze i stworzyć zgrany zespół. Takie osoby są uznawane za najlepszych liderów.
4. Otrzymaj wiedzę w rewanżu
Powody do dzielenia się wiedzą mogą być jednak znacznie bardziej prozaiczne. Wspomnieliśmy o tym, że wielu pracownik decyduje się na zachowanie przydatnych informacji dla siebie ze względu na strach przed powiększaniem się konkurencji. Jeśli jednak sami wyjdziemy z inicjatywą i podzielimy się własną wiedzą, to bardzo prawdopodobne jest to, że również otrzymamy wiedzę w rewanżu, dzięki której będziemy mogli pracować bardziej efektywnie i kreatywnie. Wymiana wiedzy między pracownikami może być więc formą inwestycji we własny rozwój.
5. Możesz się zrealizować
Wielu pracowników przeżywa w swojej pracy wypalenie zawodowe, które bardzo często wynika z braku poczucia sensu lub z powtarzalności tych samych zajęć każdego dnia. Dzielenie się wiedzą z innymi może być formą nowego wyzwania, dzięki któremu będziecie w stanie lepiej się lepiej samorealizować. Doświadczeni pracownicy odnajdują się w roli mentorów i ekspertów. Jest to dla nich nie tylko praktyczna forma pomocy zespołowi, lecz również bardzo przyjemne i pożądane poczucie szacunku. Taka osoba jest doceniana i traktowana z szacunkiem.
Jak dzielić się wiedzą?
Kiedy uznamy, że warto dzielić się wiedza powinniśmy stosować się przede wszystkim do kilku ważnych zasad, by było to skuteczne. Nie możemy udzielać informacji w sposób protekcjonalny. Zawsze powinniśmy wychodzić z propozycją życzliwego rozwiązania czyjegoś problemu bez próby ośmieszenia czyjejś niewiedzy. Powinniśmy ponadto cierpliwie odpowiadać na pytania, które są nam zadawane.
Warto jednak pamiętać, że nie możemy rozleniwić zespołu. Nie możemy więc wielokrotnie tłumaczyć tych samych zagadnień. Jak więc rozwiązać ten problem? Dobrym pomysłem jest szkolenie większej grupki osób, dzięki czemu będą oni mogli udzielać sobie nawzajem informacji zawartych w przeprowadzanym przez ciebie szkoleniu. Innym sposobem jest przygotowanie dokumentów poradników, do których zawsze będzie można sięgnąć, gdy zajdzie taka potrzeba.
Zgadzam się tutaj z wieloma punktami.
Niestety w swojej pracy zawodowej spotkałem się z wieloma osobami, które zupełnie nie chcą współpracować. Oraz z którymi praca jest wyjątkowo trudna. Karma jednak wraca oraz nie zrobiły dużej kariery,
Jak dzielenie się wiedzą wpływa na zwiększenie pensji? Jeszcze nigdzie gdzie pracowałem, pracodawca nie docenił mojej wiedzy, wręcz odwrotnie, osoba pracowita dostaje coraz więcej zadań i coraz więcej osób do instruowania, przez co nie jest w stanie wykonywać zadań jej powierzonych. Winą za ten stan rzeczy jest obarczony pracodawca
Pracownicy powinni ze sobą współpracować i dzielić się wiedzą. Jesli tego nie robią, to zapewne dużo tracą.