Faktoring dla małych firm
Firmy które nie chcą zaciągać kredytów na bieżące wydatki, lub te które borykają się z problemem braku płynności finansowej powinny zastanowić się nad skorzystaniem z faktoringu. Do niedawna funkcjonowało przekonanie że faktoring jest tyko dla dużych. To nieprawda.
Kto może skorzystać z faktoringu?
Faktoring jest skierowany do każdej firmy, bez względu na jej wielkość. Jego głównym celem jest ekspresowe poprawienie płynności finansowej. Jeśli firma wystawia faktury długoterminowe – może w konsekwencji stać się niewypłacalna i właśnie tu z pomocą przychodzi faktoring.
Działanie faktoringu jest bardzo proste. Firma (faktorant) wystawia swojemu kontrahentowi (odbiorcy) fakturę za towar lub usługę i przekazuje ją do instytucji finansowej (faktor). Faktor wypłaca środki na konto wystawcy faktury i czeka aż odbiorca faktury opłaci swoje zobowiązanie. W tym czasie faktorant może na bieżąco obracać pozyskanymi w ten sposób środkami pieniężnymi.
Nowe firmy i faktoring
Faktoring może być również zbawienny dla nowo powstałych firm, które praktycznie nie mają szans na otrzymanie kredytu w bankach w których standardowo się przyjęło, że nie chcą finansować działalności, które nie funkcjonują na rynku minimum 2 lata. Wiąże się to z tym, iż banki sprawdzają historię kredytową firmy. Jeśli jest jej brak – oczywistym jest otrzymanie odmowy. Faktorzy z kolei nie badają zdolności kredytowej, a weryfikują jedynie finalnego odbiorcy usługi.
„Na rynku przyjęło się przekonanie, że faktoring jest skierowany wyłącznie do dużych firm – a to nie prawda. Faktorzy finansują wszystkie faktury od 1000zł do kilkuset tysięcy. Małe firmy zaczęły to dostrzegać. Nawet jednoosobowa działalność gospodarcza może skorzystać z faktoringu. Prawdę mówiąc jest to usługa skierowana do wszystkich firm które nie chcą czekać na pieniądze, lub mają problemy z płynnością finansową” – dodaje Krzysztof Szymański, ekspert z faktoring.biz.
Genialny post! BRAWO!