Konto bankowe dla firm – czym kierować się przy jego wyborze?
Wpis do CEIDG lub KRS, nadanie numeru REGON, załatwienie formalności w ZUS i US – przedsiębiorcy, który przebrnął przez całą procedurę zakładania firmy pozostaje już tylko wybór odpowiedniego rachunku biznesowego. Pytanie tylko, czym powinien kierować się wybierając konto bankowe dla firmy?
Osoby prowadzące działalność gospodarczą nierzadko decydują się otworzyć konto firmowe w tym banku, w którym mają już rachunek osobisty. Takie podejście czasem faktycznie przynosi dobre rezultaty, ale mimo wszystko dobrze jest przeanalizować również oferty pozostałych instytucji. Na rynku funkcjonuje bowiem ponad dwadzieścia banków, spośród których zdecydowana większość oferuje co najmniej dwa lub trzy różne warianty konta biznesowego. Warianty te mogą różnić się pod względem kosztowym i funkcjonalnym, a także grupą klientów firmowych, dla której są przeznaczone – dane konto przeważnie jest kierowane albo do spółek, albo do osób prowadzących firmę jednoosobową. Ponieważ wybór produktów jest naprawdę duży, żaden przedsiębiorca nie powinien mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego konta dla swojej firmy. Wystarczy, że zwróci uwagę na niżej wymienione elementy oferty.
Opłata za prowadzenie konta firmowego
W większości banków miesięczna opłata za prowadzenie konta biznesowego wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, przy czym można spotkać też oferty, gdzie sięga nawet 200-300 złotych. W praktyce, często jest ona uzależniona od funkcjonalności rachunku. Zdarza się, że stały koszt sięga wprawdzie 50 czy 100 zł, ale klient ma zarazem zapewniony dostęp do dużej liczby darmowych przelewów elixir, tańszych przelewów międzynarodowych, czy też bardziej atrakcyjnej oferty lokat. Dlatego w rzeczywistości, choć wysokość wspomnianej opłaty jest oczywiście istotna, to jednak nie powinna stanowić głównego kryterium decyzyjnego przy wyborze konta firmowego.
Koszt użytkowania karty debetowej
Niektóre instytucje oferują bezwarunkowo darmowe korzystanie z kart płatniczych, ale większość przewiduje możliwość uniknięcia opłat dopiero po spełnieniu określonych kryteriów. Ważne, by wybrać ofertę, w przypadku której te kryteria nie będą zbyt wygórowane. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają udostępnić swoim pracownikom karty służbowe, powinni dodatkowo sprawdzić, czy umożliwiają one wygodne ustanawianie limitów wypłat gotówkowych oraz miesięcznych ogólnych limitów wydatków.
Opłaty za przelewy
O ile bezpłatne przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS-u są dziś standardem, o tyle za pozostałe przelewy internetowe klient z reguły ponosi już niewielką opłatę. Coraz częściej zdarza się, że bank udostępnia pewną pulę bezpłatnych przelewów (np. 20 czy 40), a dopiero po jej wyczerpaniu pobiera opłatę. Przedsiębiorcy, którzy utrzymują relacje biznesowe z kontrahentami zagranicznymi powinni też zwrócić uwagę na koszty przelewów międzynarodowych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Wybierając konto firmowe przedsiębiorca powinien też zapoznać się z kosztami takich operacji jak: polecenia zapłaty, przelewy stałe, przelewy zewnętrzne (do innych banków), czy wypłaty z bankomatów „obcych”. Wszystkie te elementy mogą bowiem wpływać na całkowity koszt użytkowania konta firmowego, a co za tym idzie – decydować o jego atrakcyjności.
Klienci poszukujący rachunku dobrze dopasowanego do specyfiki i skali prowadzonego biznesu, powinni zainteresować się propozycją między innymi Deutsche Bank (https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/rachunki-i-rozliczenia/rachunek-db-s-db-m-db-l-db-xl.html), który oferuje aż cztery różne warianty konta firmowego, stworzone z myślą o potrzebach i oczekiwaniach firm o różnej wielkości.