Księgowa: czy warto i jak wybrać dobrą?

Może Ci się również spodoba

47 komentarzy

 1. Arek pisze:

  ja korzystam z biura rachunkowego i mam święty spokój

 2. Asia pisze:

  Bardzo cenne uwagi. Długo szukałam właściwego biura dla swojej działalności,
  i wybrałam z polecenia BRHome Biuro rachunkowe Bydgoszcz, bardzo profesjonalna firma i co ważne dobre ceny. Dobre biuro rachunkowe to podstawa w funkcjonowaniu firmy.

 3. soniaa pisze:

  Bez księgowości nie da się prowadzić działalności co jest oczywistym. Ja polecam na początku gdy firma jest jeszcze mała samodzielne prowadzenie księgowości przy pomocy narzędzi online specjalnie do tego stworzonych. Sama to testowałam na własnej skórze i cenię sobie wiedzę jaką przy tym zyskałam. Potem o wiele łatwiej gdy już biznes się rozrośnie wybrać biuro rachunkowe bowiem wie się wówczas co jest komu potrzebne. Do samodzielnej księgowości jest kilka narzędzi dla zainteresowanych mam tu przykładowe porównanie dwóch takich (http://gus-pkd.pl/porownanie-ksiegowosci-internetowej-online-wfirma-pl-czy-ifirma-pl/ ) Nie powiem z którego sama korzystam bo każdy warto by sam przeanalizował co jest komu potrzebne. Potem przeszłam do biura rachunkowego bo doba stała się w mojej firmie dla mnie zbyt krótka (czego wszystkim posiadaczom własnej działalności życzę bo to znak że firma prze ostro do góry) i szukałam biura z opcją właśnie obsługi (ale faktycznej bo to różnica analizując rożne oferty) online. Teraz jestem we wrocławskim biurze „business-tax” i jestem zadowolona bo dają mi to co faktycznie obiecywali na początku – przede wszystkim spokój przy kontroli skarbowej 😉

 4. Ania pisze:

  Na początku sama zajmowałam się księgowością ze wsparciem systemu wFirma.pl, ale jak firma zaczęła mi produkować naprawdę dużo papierów, brakowało mi czasu na śledzenie zmian w przepisach i wprowadzanie wszystkich danych, więc przerzuciłam się na biuro rachunkowe business-tax. KAżde z tych rozwiązań ma plusy i minusy, jak ma się trochę czasu i szuka się oszczędności, wtedy bardziej będzie pasowała samodzielna księgowość, jeżeli z kolei mamy większą już firmę, lepiej pomyśleć o biurze.

 5. Anna pisze:

  na początku używałam wFirmy i sama zajmowałam się księgowością, ale jak firma się rozrosła nie miałam już na to czasu i przerzuciłam się do biura rachunkowego. Każde z rozwiązań ma swoje plusy – jak ktoś ma czas i szuka oszczędności to sam może księgować, a jeśli firma jest większa i księgowośc już bardziej skomplikowana to lepiej chyba oddać to w ręce księgowych, ale to tylko moje zdanie – chociaż moja księgowa Beatka (pozdrawiam business-tax) zawsze powtarza, żeby księgowość zostawić księgowym

 6. Haania pisze:

  Tak wszyscy piszą o tych programach do samodzielnej księgowości a ja mam lekkie opory? a zna ktoś jakieś fajne księgowe ze śląska?

 7. SS pisze:

  PANIE. FIRMA JEDNOOSOBAWA TO NIE JEST PRZEDSIEBIORSTWO. TERAZ W POLSZY SAME PRZEDSIEBIORSTWO, SPECJALISCI LUB EKSPERCI. A TO WSZYSTKO TO SCIEMA DLA LEMINGOW.

 8. Agata pisze:

  Czy posiadanie księgowej jest według Was niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy? Czy opłaca się robić część rzeczy samemu?

  • Jan pisze:

   To zależy. W jednej firmie księgowość prowadzona na bieżąco nie będzie problemem, w innej lepiej wyjdzie zatrudnić księgową i powierzyć jej obowiązki z tym związane. Osobiście u siebie w firmie sam prowadzę księgowość, w początkach swojego życia pracowniczego dorabiałem sobie trochę w biurze rachunkowym także to nie było dla mnie problemem. Jeśli chodzi o przepisy prawne to korzystam z oprogramowania Symfonii i ona automatycznie się aktualizuje jeśli chodzi o zmiany w prawie, także nie muszę sam na bieżąco wszystkiego śledzić.

 9. Aldona pisze:

  Super artykuł! Ja wybrałam dla swojej działalności usługi pani Teresy Kuc, która jest nie tylko księgową ale również biegłym rewidentem! Z polecenia znajomych, bardzo dobra.

 10. alladynki pisze:

  Współpracuję z superksięgową, biurem rachunkowym online, w moich okolicach usługi stacjonarnych były droższe o prawie połowę, więc zdalne obniżyło mi koszty. Wysyłam zeskanowane dokumenty, oni rozliczają, wysyłają gotowe. Dokumentacja jest uporządkowana w wirtualnym segregatorze, w programie są narzędzia w postaci filtrowań, pomagają kontrolować. Program działa na systemie Android można korzystać z aplikacji mobilnej, dla mnie to ważne, bo sporo czasu spędzam poza swoim biurem. Oferują różne opcje w zależności od zakresu usług.

 11. Adela pisze:

  Ja polecam współpracę z Tax Care (podpisałam umowę we wrześniu). Mają konkurencyjną ofertę, a co ważne potwierdzają wysokim ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej swoje usługi. Jak na razie wszystko jest bardzo dobrze i mam nadzieję, że tak zostanie.

 12. panteon pisze:

  Moim zdaniem – w przypadku kiedy nie potrzebujemy księgowej na pełny etat i nie mamy nie wiadomo jak skomplikowanych manewrów finansowych – czytaj dopóki nie zatrudniam ponad 10 osób – biuro księgowe w zupełności wystarcza. Ja korzystam z Tax Care i jestem zadowolony.

 13. Marek pisze:

  Nad Tax Care od dawna się zastanawiałem ale obawiałem się, dostarczania dokumentów i tego, że nie mam nigdzie blisko placówki. Kiedy się w końcu zdecydowałem, dowiedziałam się że sposobów dostarczania dokumentów jest kilka i odległość nie ma żadnego znaczenia. Współpracuje z nimi od pół roku i jestem bardzo zadowolony.

 14. Marta pisze:

  Ja trafiłam tu szukając rad na temat wyboru księgowej. Jesteśmy nową firmą i nie do końca stać nas na utrzymanie kogoś na etacie, bo dopiero się rozkręcamy. Zespołem zarządzam sama, ale do rachunków wolę kogoś, kto ma doświadczenie i po prostu się na tym zna. Widzę, że chwalicie biura online i zdalne. Faktycznie taniej wychodzi? Jaka jest różnica i czy nie jest problemem brak bezpośredniego kontaktu? Bardzo proszę o opinie, jeżeli ktoś z Was jeszcze zagląda. Dziękuję. 🙂

 15. Monika pisze:

  Ja mam kiepskie biuro ksiegowe które ciągle robi mi jakieś problemy i popełnia błędy dlatego chce wykorzystać koniec roku i właśnie zmienić biuro księgowe. O TaxCare jedynie słyszałam ale moze faktycznie jest to dla mnie jakies wyjście, bo i ile kojarzę to oni zdalnie prowadza księgowość?

  • Rafał pisze:

   Kiepskie czy za drogie biuro można zawsze zmienić na lepsze. Są już serwisy, które oferują wyszukanie takiego biura po podaniu naszych potrzeb np. ksiegowynastart.pl. Taxcare jest tanie na początku, ale słyszałem, że od każdej niestandardowej operacji pobierają dodatkowe opłaty co może prowadzić do dużych kosztów w przyszłości. Trzeba uważnie przestudiować ich cennik.

   • Monika pisze:

    Tak jak planowalam tak zrobiłam i zmieniłam swoja księgowość na TaxCare. To chyba była moja najlepsza decyzja. Jak na razie żadnych ukrytych kosztów i te 4 miesiące wszystko tak jak być powinno. Z tych płatności dodatkowych to są np porady prawne, ale jeszcze z nich nie korzystałam. Reszta jest w cenie abonamentu za który placę 150zł miesięcznie.

 16. Jest wiele programów które ułatwiają księgowość biurową. Jeśli ktoś jest zdecydowany na zdalną współpracę to takie programy są wtedy must have.

 17. Patrycjusz pisze:

  Pamiętam, że miałem problem z księgowością. W grę wchodziła tylko księgowość Internetowa. Znajomy polecił mi Superksięgową. Podszedłem do tematu dosyć sceptycznie, jednak zostałem pozytywnie zaskoczony. Ktoś już wyżej pisał, że w zasadzie trzeba wysłać tylko dokumenty, a oni wysyłają gotowe rozliczenia. Prawda, choć nie do końca, bo zależy jaką opcję współpracy się wybierze. Jednak na tle konkurencji i za te pieniądze, to Superksięgowa wypada najlepiej.

 18. Mariola pisze:

  Ja korzystam z Symfonii i nie narzekam. Bardzo przyjemne środowisko, program na bieżąco jest aktualizowany. Warty polecenia.

 19. Kamil pisze:

  Tak, prowadzą zdalnie. Księgowość jak księgowość, tęczy nie ma, jest solidnie i tyle. To co dla mnie ważne, Tax Care jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, czyli nie martwię się o ewentualne błędy.

 20. Sylwia pisze:

  Do TaxCare można wysyłać dokumenty albo zostawiąc w ich placówkach i placówkach IdeaBanku. Ogólnie wygodna bardzo opcja. W moim wypadku szukanie dobrej księgowej to była metoda prób i błędów. Zmieniałam 4 razy i teraz odpukać od ponad roku już z nimi jestem i jestem zadowolona.

 21. Ecovis pisze:

  Zachęcamy do kontaktu z Ecovis System Rewident Sp. z o.o., firmą świadczącą usługi od ponad 20 lat, zapewniającą wsparcie w obszarze:

  – księgowości,
  – kadr i płac,
  – badania sprawozdań finansowych,
  – doradztwa podatkowego,
  – doradztwa gospodarczego,
  – inwentaryzacji
  Więcej informacji na http://www.system-rewident.com.pl
  Email: rewident@ecovis.pl
  Tel. 22 380 03 64

 22. Eryk pisze:

  TaxCare? chyba żartujecie ?!! W rzuciu nie powierzyłbym im żadnego dokumentu księgowego – wszystko pogubią!

 23. AZAS pisze:

  Z perspektywy biura rachunkowego możemy powiedzieć, że nie zawsze opłaca się zlecać prac księgowej. W szczególności gdy przedsiębiorca ma tylko kilka dokumentów księgowych i nie jest vatowcem. W przypadku większej ilości dokumentów warto zastanowić się nad outsourcingiem szukając wykonawcy wśród lokalnych firm, gdzie niewątpliwym plusem będzie możliwość porozmawiania z księgową twarzą w twarz.

 24. murzena pisze:

  Ja bym jednak nie zatrudnił księgowej, mam złe przygody z jedną. Od 3 lat współpracuję z nimi i nie mogę powiedzieć o nich złego słowa 🙂 http://www.liczyk.com.pl/

 25. Pikadav pisze:

  Dla mnie dobra księgowa to skarb. Nie wyobrażam sobie prowadzenia księgowości na własną rękę. Zbyt duża odpowiedzialność i stanowczo za dużo czasu. Usługi biura rachunkowego nie są drogie, wystarczy popatrzeć na przykładowy cennik: http://www.percentum.pl/cennik . Tak naprawdę, jeżeli pomyśleć to w zaoszczędzonym czasie (który musiałabym przeznaczyć na prowadzenie księgowości samej), mogę zrealizować jakieś zlecenie dla klienta i w ten sposób zarobić na biuro rachunkowe i trochę więcej 🙂

 26. Witold pisze:

  Moim zdaniem dobrze prowadzona księgowość w firmie to połowa sukcesu ! W mojej firmie tą działalność prowadzi Yellow Frog. Naprawde polecam, o nic nie muszę się martwić

 27. Aniela pisze:

  Tak jak u Pana wyżej, u mnie księgowość jest prowadzona również przez tą firmę i jestem bardzo zadowolona 🙂

 28. igor pisze:

  Prowadzę małą firmę, ale kilkuosobową, więc u mnie sprawdza się biuro rachunkowe. Wysyłam im papiery bo mają e-księgowość i nie muszę się już martwić, że mam jeszcze to na głowie. Polecam Liczyk, bo są sprawdzeni i jedni z lepszych na rynku.

 29. Sylwia pisze:

  Moja firme oddałam w ręce TaxCare. Prowadzą moja księgowosć od prawie roku i przyznam że to ogromna ulga kiedy nie musze tych wszystkich dokumentów księgować sama. Plusem jest ich mobilność. Księgowość jest prowadzona zdalnie przez co nie mam obowiązku dowozić dokumentów osobiście.

 30. Monika pisze:

  Młode firmy myślą, że wszystko od razu ogarną sami, a tu się okazuje, że się na wielu rzeczach nie znają i wiele pomijają. A później można za to słono zapłacić. Więc moim zdaniem zdecydowanie warto wybrać dobrą księgowość na początek.

 31. Joanna pisze:

  Oczywiście że dobrze mieć księgową, wygodnie. Ale oczywiście że będzie zaufana. Brat mój 3 razy zmieniał księgową, bo albo czegoś nie dopilnowała, albo jego o zmianach przepisów nie poinformowała, ale w końcu trafił na dobrą. Ja mam dość małą firmę dlatego sama prowadzę księgowość. Z Symfonią 2.0 to nie jest jakiś większy problem, bardzo przyjazny interfejs, także wystarczy jakieś szkolenie i być na bieżąco. Tym bardziej jak teraz składanie JPK ma wejść dla małych firm.

 32. Wawrzyniak pisze:

  Najważniejsze są kompetencje. Wybierając biuro uważnie przejrzałam ofertę i doświadczenie. W końcu ktoś ma się opiekować księgami mojej firmy. Moje zaufanie zdobyła firma Kasprzyk i Niziołek. Naprawdę rzetelne i profesjonalne biuro.

 33. Piter pisze:

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Przez pierwsze 2 miesiące nie rozliczałem kosztów uzyskania przychodu i obchodziłęm się bez księgowej, a faktury dla klienta (pracodawcy) wystawiałem za pomocą darmowych narzędzi. Jednak gdy przyszło do kwartalnego rozliczenia podatków, zatrudniłem księgową i kożystam z jej usług co miesiąc. Księgowa wliczyła mi w koszty amortyzację samochodu i doradziła co mogę wliczać w koszty działalności przez co płacę niższe podatki. Jednak jeżeli potrzebuję coś na wczoraj to nie ma opcji, żeby to ogarnąć. Tak jak wspomniał autor artykułu, nie jestem najważniejszym klientem księgowej i bardzo często muszę się upominać, żeby coś mi rozliczyła czy znalazła dla mnie chwilę. Oczywiście dotrzymuje terminów, ale ja nie lubię robić wszyskiego na ostatnią chwilę.

 34. Decyzję o formie prowadzenia księgowości , każdy przedsiębiorca , musi podjąć świadomie . Mam tu na myśli , specyfikę i charakter prowadzonej działalności. Znam wielu przedsiębiorców , i szacunkowo , zaryzykował bym stwierdzenie, że 80% z nich nie ma czasu na dokumentowanie, i prowadzenie rozliczeń księgowych. Jednak to nie jest regułą ,bo znam przedsiębiorców którym księgi prowadzi małżonek, zwłaszcza gdy biznes dopiero się rozwija.Takie rozwiązanie jest wówczas zasadne , i pozwala na początku trochę oszczędzić , jednak gdy biznes się rozwija przybywa pracy i czasu jest coraz mniej , a rozliczenia coraz bardziej wymagające , oszczędność nie wydaje się być , zasadna. Dlatego jak wspomniałem na początku każdy przedsiębiorca powinien roztropnie podejść do decyzji , oceniając swoją sytuację i możliwości , zarówno czas ,środki i wiedzę.
  Korzystając z okazji , chciałbym dać możliwość zainteresowanym przedsiębiorcom , rozważenia propozycji usług księgowych w Biurze Rachunkowym Prestige Group Sp. z o.o. Lublin 20-150 , ul.Ceramiczna 1 tel. 537-889-536

 35. Marzena pisze:

  Jeżeli masz mała firmę czy pracujesz w jakimś wolnym zawodzie to nie ma sensu zatrudnić księgową. Po prostu, jeżeli nie masz wystarczająco wiedzy do prowadzenia księgowości samodzielnie, najlepsza opcja to online. Na początku trochę byłam sceptyczna, ale po 2 miesiącach w serwisie CFlow (za darmo – a dalsze pakiety ekonomiczne) zmieniłam zdanie. Nie trzeba wcale nad tym długo siedzieć bo wszystko jest już powypełnianie, dostępne są też faktury VAT i także rachunki dla klientów. cflowapp.pl to strona skierowana do osób wykonujących wolne zawody lub które mają mały biznes.

 36. Inez Radok pisze:

  Dobra księgowa to skarb! Przy każdej działalności jest pomocna. Można oszaleć mają wszystko tylko na swojej głowie i bez pomocy kogoś z zewnątrz.

 37. Jadzia pisze:

  Księgowa oczywiście, ale tylko i wyłącznie do rozliczania prywatnych pitów. Do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne jest biuro rachunkowe. Biuro jest ubezpieczone od błędów, a wiadomo konsekwencje w takich sprawach są dotkliwe, zus i skarbówka nie odpuszczają.

 38. Wojciech pisze:

  Ja jestem za biurem rachunkowym. Współpracowałem z księgową, ale najzwyczajniej nie byłem zadowolony. Wklepała faktury, wysłała ZUSy i tyle. Nic poza tym. Biuro rachunkowe bardziej interesuje się moimi finansami i zajmuje się obniżaniem kosztów. No chyba, że miałem pecha co do księgowej a szczęśćie co do biura rachunkowego. A w ogóle to korzystam z biura Gama na Myśliborskiej. Polecam ich

 1. 15 stycznia 2014

  […] skomplikowana. Ja vatowcem jestem, podobnie jak moi klienci, ale zatrudniam księgową (-> Czy warto mieć księgową (biuro rachunkowe)?), dlatego czuję się jeśli chodzi o rozliczenie podatku VAT […]

 2. 15 stycznia 2014

  […] planujemy zatrudnienie księgowej (-> Czy jest mi potrzebna księgowa?) to zdecydowanie powinniśmy z nią skonsultować wybór najlepszej dla nas formy opodatkowania. […]

 3. 16 stycznia 2014

  […] jest biuro naszej księgowej. Wspominałem o tym w tekście dotyczącym wyboru księgowej (-> Czy warto mieć księgową, a jeśli tak, to jak wybrać najlepszą?) W ten sposób unikamy np. wątpliwej przyjemności podejmowania np. kontroli z Urzędu Skarbowego […]

 4. 23 stycznia 2014

  […] Najprościej oczywiście mają ci, którzy zdecydowali się zatrudnić księgową (-> Czy warto mieć księgową?). Wtedy nie muszą się o nic martwić. Jeśli jednak rozliczamy się na własną rękę, wtedy […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *