Osoba współpracująca, czyli „prezent ślubny” od ZUS

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. Jest jeden z najdurniejszych pomysłów na jaki wpadło nasze państwo. Zapewne w celu polityki „prorodzinnej” 😉 Wniosek jest taki, że lepiej się nie pobierać, albo… wziąć rozwód.

 2. Julka pisze:

  Mam wrażenie, że te przepisy wymyślane są po to aby zdusić jakąkolwiek przedsiębiorczość w tym kraju.

  • Tomasz Skupieński pisze:

   A wszystko to pod przykrywką „pomocy” przedsiębiorcom… no bo przecież we własnej firmie, skoro pracuje w niej oboje małżonków, to nie muszą robić sobie umów o pracę (w praktyce oskładkowanych na poziomie ok. 42%), tylko trzeba płacić „jedynie” ZUS dla przedsiębiorców od każdego z nich. Faktycznie, to przepis który może pomóc osobom, które zarabiają dużo pieniędzy. Ale dla początkujących przedsiębiorców, to kolejne obciążenie.

  • andrzej pisze:

   To samo pomyślałem po przeczytaniu artykułu…

 3. Maciej pisze:

  Jak wygląda sprawa w przypadku kiedy córka pomaga rodzicom w pracy i mieszka razem z mężem wspólnie z zatrudniającymi ją rodzicami? Czy nadal jest traktowana jako osoba współpracująca, czy jako mężatka według prawa prowadzi już wspólnie z mężem własne gospodarstwo domowe i można zatrudnić ją jak normalnego pracownika?

 4. Mariusz BHP pisze:

  Teraz ZUS naprawdę rozdaje prezenty 🙂 w postaci dotacji do BHP.

 1. 11 lutego 2014

  […] Zatrudniając normalnego pracownika mamy niewielkie pole do popisu jeśli chodzi o rodzaj umowy. Prowadząc firmę we dwoje, możemy wiele rzeczy pozostawić w sferze umowy dżentelmeńskiej, a konstrukcję organizacyjną i prawną naszej firmy stworzyć w ten sposób, żeby zapewniała partnerom możliwe duże korzyści i bezpieczeństwo, przy jak najmniejszych kosztach podatkowych. Warto przy tym pamiętać, że chociaż w Najjaśniejszej Rzeczpospolitej rodzina jest pod szczególną opieką i ochroną, a na barkach przedsiębiorców spoczywa w dużej mierze utrzymanie jej instytucji i organów, to jednak Ustawodawca wielokrotnie zastawia i na firmę i na rodzinę różne pułapki, np. dot. -> osoby współpracującej w firmie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *